Op 19 en 20 juni 2010 is de 65e Amsterdam-Leeuwarden gehouden. Aan de start stonden 76 dappere deelnemers. Daarvan ging 26 deelnemers om 8.30 van start met een tempo van 6 km/u. Om 10.30 ging de tweede groep van start met een tempo van 7 km/u. Deze 76 dapperen kregen om 1 uur 's nachts in Den Oever gezelschap van nog eens 12 mensen voor de 70 km Den Oever Leeuwarden.
De omstandigheden waren zwaar. Je zou bijna denken dat het oktober was. Alleen de kleur van de blaadjes aan de bomen en het feit dat het ’s avonds om 10 uur nog licht was verraden dat het toch echt de langste dag van het jaar was. Op zaterdag scheen weliswaar regelmatig de zon, maar er stond ook een frisse wind en tussen de zonnestralen door viel er ook regelmatig een bui. Toch waren de weersomstandigheden op zaterdag niet het grootste probleem. De stormachtige wind in de nacht bleek de grootste scherprechter. Het fietspad zelf lag gelukkig nog in de luwte van de dijk, maar ondanks dat was de hinder nog groot. Op de Afsluitdijk moesten maar liefst 7 wandelaars de tocht beëindigen, een ongekend groot aantal. De verzorgingsposten stonden bovenop de dijk. Op die plekken kon je slechts met moeite overeind blijven. Menig deelnemer kwam dan ook uitgeteld in Zurich (direct na de Afsluitdijk) aan.
Gelukkig is het op zondag in het Friese deel vrijwel droog gebleven. Voor de wandelaars een grote opluchting, want na bijna 150 km is je weerstand wel tot het minimum gedaald.
Om kwart over 11 finishte de eerste deelnemer. Om 5 over 3 's middags kwam werd de rode lantaarn weer binnengebracht. Een memorabele Amsterdam-Leeuwarden zit er weer op.
Overzicht verslagen en fotoreportages
Van verschillende deelnemers hebben we verslagen in tekst en beeld binnengekregen. Natuurlijk willen wij u die niet onthouden. Een goed startpunt voor uw ontdekkingstocht is ons archief:
archief Amsterdam - Leeuwarden, 2010
In dit archief vindt u de complete deelnemerslijst.
Chris Onwezen verwoordt zijn ervaringen als marsleider in de voorbereiding en tijdens de tocht. Verder vindt u daar de ervaringen van
Maike van Tuijl (
buitenspelen.asuerus.nl) en
Appie en Jannie Bos (
www.bestgenog.nl). Tussen haakjes staan hun websites, met de verslagen en foto’s.
In ons fotoalbum op Picasa vindt u fotoseries van Gerrit Lagendijk, de meefietsende mental coach. Van de Rolf Craanen en Dick van der Tang, de koplopers van de 6 kilometer groep, van marsleider Chris Onwezen en van mijzelf.
Nog meer belevenissen kunt u vinden bij onder andere:
Albert Westra schrijft op www.troch-rinnen.nl
Het is gelukt...van Amsterdam naar Leeuwarden lopen in de klassieker van de LAT. Hij was zwaar, vooral de afsluitdijk midden in de nacht met heel veel wind waren veel uitvallers. Soms pittige buien. De organisatie was perfect te noemen, o.a. om de 7km een 'natje en een droogje' , 's middags een broodmaaltijd en 's avonds een pastamaaltijd (3x opgeschept...HEERLIJK!). De eerste 80km waren er 2 voorlopers die een tempo hanteerden van 7km/u. Daarna was het tempo vrij. De tocht ging bij mij 120km. goed. Daarna kwam de man met de hamer en moest ik mn tempo verlagen. In Leeuwarden miste ik even een pijl waardoor ik finaal verkeerd liep en zo'n 4km. extra heb gelopen....balen maar eigen schuld.Het waren 2 fantastische dagen.......maar wel zwaar. Lof aan de LAT, naast de prima organisatie was er ook altijd tijd voor een goed en aanmoedigend praatje.....een onvergetelijke dag!”
Vaak heb ik fotoseries niet overgenomen in ons eigen archief. Niet omdat ik lui ben, of dat ze niet interessant zijn. De reden is dat de fotoseries vaak een compleet verhaal vertellen, en ze dus bij elkaar horen te staan. Inclusief de onderschriften die er bij geschreven zijn. En dan is het leuker om ze op de originele plaats terug te vinden. En nog een reden is natuurlijk dat de maker vaak nog meer fotoverslagen heeft, van weer andere tochten.
Heeft u ook een verslag (in woord of beeld) we plaatsen ze graag.
Paul Altena